Pięciolatki: Czyste powietrze wokół nas

Pięciolatki: Czyste powietrze wokół nas

„Bo my jesteśmy pokolenie nowe, na ekologię już postawić czas. Nie pozwolimy dłużej nas zaśmiecać, ani zadymiać naszych pięknych miast…”  - refren tej piosenki, to apel naszych dzieci w obronie czystego powietrza i zdrowej Ziemi.

Pięciolatki uczestnicząc w różnorodnych zabawach dydaktycznych, badawczych, eksperymentach i obserwacjach przekonały się, że czyste powietrze to podstawa życia na naszej planecie. „Poszukując czystego powietrza” bezbłędnie rozpoznawały jego sprzymierzeńców i wrogów.
Z wiersza L.J. Kerna  dowiedziały się, jakim wielkim jest ono pracusiem. Doświadczały tego grając na flecie, dmuchając balony, wprawiając w ruch wiatraczki, puszczając mydlane bańki. Na wspólnej wycieczce odnajdywały źródła i rodzaje dymu. Były smutne i zatroskane licząc chore kominy, za to świetnie bawiły się na łące pełnej pachnących kwiatów.  „Gdzie znajduje się powietrze?” -  to zadanie okazało się również bardzo proste dla naszych dzieci. Przyniesione do przedszkola zabawki i rzeczy wypełnione powietrzem wykorzystały do zabaw i scenek dramowych.

Pięciolatki  poznały  też  maskotkę  programu -  dinozaura  Dinka, który uwielbia oddychać czystym powietrzem.  Jego opowiadania pomogły dzieciom zrozumieć szkodliwość dymu papierosowego i skutki  palenia papierosów. Dzieci chętnie słuchały jego rad zawartych w piosence:  

Papieros to wróg nasz, zdrowie zabiera.

Nie wolno! To szkodzi! Dość tego palenia!

Z radością wykonały też portret przyjaciela czystego powietrza, a dla rodziców przygotowały plakat „Nie pal przy mnie!”.

Galeria

Copyright www.goldennet.pl